Тема: Рослини - частина живої природи. Різноманітність живих організмів на Землі. Значення рослин у природі. Цінність рослин для людей.
Мета: Ознайомити учнів з різноманітністю живих організмів на Землі; формувати уявлення про будову рослин; розвивати допитливість, пам'ять, логічне мислення, спостережливість; виховувати почуття краси, любові до природи.
Обладнання: Загадки, кросворд “Рослини”, таблиця “Органи рослин”, “Дерева, кущі, трави”, анаграма “Рослини”, таблиця “Правила роботи в групі”, картки із завданням для роботи в групах, малюнки, гербарні зразки листяних і хвойних рослин.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
II. Хвилинка спостережень.
— Який зараз місяць?
— Що ви можете сказати про тривалість дня? Ночі?
— Як змінився колір неба?
— Чи падав дощ?
III. Повідомлення теми і мети уроку.
План уроку.
1. Хвилинка спостережень.
2. Тестова робота.
3. Загадки природи.
4. Гра “Яке слово заховалося? ”Робота в групах.
5. “Асоціативний кущ”.
6. Мозаїка.
7. Колективне складання схеми “Види рослин”.
8. Гра “Розшифруй назви рослин”.
9. Цікава вікторина.
10. Що дають рослини людям?
11. Для вас “Чомучки”.
IV. Актуалізація опорних знань.
1. Тести.
Відгадайте загадку:
— Що за книга без букв, без сторінок, а багато чого навчає? (Природа)
— Що таке природа?
— На які дві групи вона поділяється?
— Що належить до живої природи?
А. Природою є...
• річка;
• стіл;
• зошит.
Б. Руками людини зроблено...
• вода;
• камінь;
• тканини.
В. Знайди правильну відповідь
• Природа - це все те, що оточує людину;
• Природа — все, що зроблено руками людини;
• Природа - все, що оточує людину і не зроблено її руками.
2. Загадки природи.
— На які групи поділяється природа? (Жива і нежива)
— Що відноситься до неживої природи? Я буду загадувати вам загадки, а ваші відгадки будуть відповіддю на це питання.
► Руками махнув, дерева зігнув. (Вітер)
► Червоне коромисло через річку повисло. (Веселка)
► Голуба простися весь світ покрила. (Небо)
► За горами, за лісами золотий кружок встає. (Сонце)
► Що таке: пливе і ллється, часом на камінь дереться, як немає - все висихає, звір і птах помирає. (Вода)
► Надворі горою, а в хаті водою. (Сніг)
► Один — високо в горі, дюжина в календарі. (Місяць)
► Що видно тільки вночі. (Зірки)
Висновок: До неживої природи відносяться сонце, місяць, зірки, вода,
повітря, ґрунт і т.д.
3. Робота в групах. Гра «Які слова заховалися?»
— Що відноситься до живої природи? (рослини, тварини, людина).
— Для того щоб згадати, чим відрізняється жива природа, відгадаємо "плутанку" із слів
живи → ться — ди → хає —рос → те — розмно → жується — поми → рає
— Працювати ви будете в групах. Тому згадайте правила, які допоможуть вам використати завдання.
• У важно читати завдання — інструкцію;
• Вислуховувати думки кожного члена групи;
• Користуватися додатковою літературою;
• Дотримуватися певного часу; Розподілити ролі для виконання роботи;
• Презентувати виконану роботу;
• Дотримуватися “Правило піднятої руки”.
Відповідь: все живе — живиться — дихає — росте — розмножується — помирає.
— Ви, мабуть, здогадалися, що сьогодні ми починаємо знайомство з живою природою.
— А яку її частину ми почали вивчати, ви взнаєте, розгадавши кросворд ? Ключове слово в ньому і буде відповіддю!
1 б е Р е з а
2 м О р к в а
3 С о н я ш н и к
4 Л и п а
5 ц И б у л я
6 я с е Н
7 г о р о б И н а
1) Зелена, а не чай, біла, а не сніг, кучерява, та без волосся. (Береза)
2) Сидить дівчина в коморі, а коса її на дворі. (Морква)
3) На кожному городі побачите мене, і всі із мене їли насіннячко смачне. (Соняшник)
4) Весною росте, літом цвіте, восени осипається, зимою відсипається; а квітки — на медок. Лікує від грипу, кашлю і хрипу. (Липа)
5) Сидить Марушка в семи кожушках, хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)
6) Я — дерево — красень, а звуть мене... (Ясен)
7) Восени намистом рясним вона віти прикрашала. Як весна-красна настала, намистин вже не стало. (Горобина)
Учні працюють в групах, знаходять відповідь, потім записують, для кожної групи — своя загадка.
4. “Асоціативний кущ”.
— Сьогодні на уроці ми ознайомимось із зеленим дивом Землі - рослинами.
Які асоціації у вас виникли зі словом “рослини”?
— Ось скільки ви знаєте про рослини! Але ваші знання треба упорядкувати, зробити так, щоб ними скористалися всі учні нашого класу.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Органи рослин. Чим схожі рослини?
— У природі є багато видів рослин. Рослини дуже різні. І дерева, і кущі, і трави з ягодами й квитками. Яка краса! Але у них є щось спільне. А що?
— Всі рослини мають схожу будову. Кожна рослина складається з частин, які називаються органами. Кожен орган має свою назву.
— Підпишіть назви органів рослин, користуючись статтями підручника.
— У кожної групи — таблиця “Органи рослин”.
2. Мозаїка.
Кожній групі - самостійно опрацювати матеріал “Будова рослин” і законспектувати у зошит:
1 група — корінь;
2 група — стебло;
3 група — листки;
4 група — квітка;
5 група — плід з насінням.
Висновок: Органи рослин різних видів різняться довжиною, висотою, формою, розміщенням у просторі, кольором, розміром.
3. Колективне складання схеми “Види рослин”. Робота в групах.
Групи отримують таблиці із зображенням дерев, кущів, трав. Завдання для груп.
1) Прочитати в підручнику статтю “Дерева, кущі, трави
2) Роздивитися отримані малюнки рослин;
3) Виявити, до якої групи - дерев, кущ, трав - відносяться;
4) Аргументувати своє рішення;
5) Презентувати свою роботу (Ми вважаємо, що це дерева (кущі, трави) тому що...)
Після презентації роботи кожної групи — колективне складання схеми “Види рослин”.
4. Практична робота.
Розглянемо дуб, калину і ромашку.
— Які в них стебла? Одне, два чи багато? Міцні стебла чи соковиті, м’які?
Висновок: Рослина, яка має одне міцне стебло — це дерево.
Продовжить мою думку.
— Я стверджую, що яблуня - це кущ. Доведіть, чи я права?
— За якими ознаками розрізняють дерева, кущі, трави!
5. Робота в групах. Назвати рослини.
1 група — дерева своєї місцевості.
2 група — кущі своєї місцевості.
3 група — трав’янисті рослини своєї місцевості.
4 група — дерева своєї місцевості.
Представник кожної групи доводить свої твердження.
6. Гра “Розшифруй назви рослин”.
Розшифрувати слова і знайти зайве.
Діти працюють в групах і говорять відповідь: (зайве слово — огірок).
— І все ж, мені здається, що серед дерев є одно зайве. Подумайте яке? (У сосни не таке листя, як у інших дерев, у неї не листя, а голочки — хвоїнки).
Серед дерев і кущів є листяні і хвоїні. Дерева і кущі широкими листками називають листяними, а з листками – хвоєю – хвойними.
7. Цікава вікторина.
- Які дерева (кущі) є символами України ?
- З якими деревами і кущами порівнюють гарних дівчат ?
- З яким деревом порівнюють сильних юнаків ?
- Які місяці мають назву, що походить від назви дерев ?
8. Методика «Сенкан». Що дають рослини людям ?
Робота будується на розповідях дітей.
1) Рослини ( іменник, тема розмови );
2) Культурні, дикорослі, лікарські, декоративні, отруйні ( прикметник );
3) Одягають, лікують, годують, навчають, радують…( дієслово );
4) Рослини дуже потрібні людині. Без них неможливе життя. ( речення з теми ).
5) Рослини – життя. Рослини – краса. ( узагальнення, синоніми )
VI. Підсумок уроку.
- Назвати органи рослин.
- Який орган рослини ми порівнювали ?
- Які групи виділили ?
- Чим відрізняється дерево від куща ?
- Які ви знаєте дерева ? Кущі ?
- Які листяні рослини ростуть у вашій місцевості ?
- Чи треба оберігати рослини ? Чому ?
Пам’ятай же ти, людино,
Коли будеш воду пить,
Що дерева також плачуть,
Що і гільці теж болить.
Чи людська сльоза солона,
Чи ялинкова п’янка,
Чи березова солодка —
Все одно – вона гірка.
Помилуйсь на кожну гілку,
Полюби і ліс, і гай,
А сокиру, ножик, пилку
Краще дома забувай !
- За такий короткий час ви не змогли пізнати все про рослини. Розмова про них тільки почалася. А щоб більше зацікавити вас цією темою, я приготувала дуже цікавий матеріал про рослини…
Цікаво знати !
• Як захищаються рослини ?
• Рослини мандрівники.
• Для чого цвітуть дерева ?
• Рослини з далеких країн.
VII. Домашнє завдання.
Підготувати виступ на одну із тем ( за бажанням )
♦ «Рослини, які нас годують»;
♦ «Рослини, які нас одягають»;
♦ «Це цікаво знати»;
♦ «Екологічні знаки. Так робити не можна !»
|