Воскресенье, 28.04.2024, 00:59 Вітаю Вас Гость | RSS Головна | Методичний кейс | Реєстрація | Вхід
Вітаю Вас Гость | RSS
ФОРМА ВХОДУ

ГОЛОВНЕ МЕНЮ
КАТЕГОРІЯ РОЗДІЛУ
Українська мова [88]
конспекти
Математика [55]
Літературне читання [56]
Я у світі [14]
Образотворче мистецтво [6]
Трудове навчання [10]
Фізична культура [8]
Основи здоров'я [16]
Відео-уроки [2]
Інформатика [11]
Природознавство [65]
Русский язык и чтение [7]
Іноземна мова [35]
Англійська, німецька, італійська і т.д.
Етика [4]
Музичне мистецтво [2]
СЕРТИФІКАТ
Для того, щоб підтвертити публікацію Вашого матеріалу на сайті, заповніть форму на сторінці ПОСПІЛКУЙМОСЯ
КНОПОЧКА САЙТУ
Перша сходинка школяра


ВІТАННЯ
Картинка
С днём рожденья!
 Вас сердечно 
 Все мы поздравляем 
 И безоблачного счастья 
 От души желаем! 
НОВИЙ УЧАСНИК
КОРИСТУВАЧІ
Зареєстр. на сайті:
Всього: 4468
Нових за місяць: 0
Нових за тиждень: 0
Нових вчора: 0
Нових сьогодні: 0
OnLine
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Юзери онлайн:
Нас відвідали:

НОВЕ НА ФОРУМІ
Як отримати сертифікат
Автор: квіточка
Форум: Отримання сертифікату
Дата: 07.10.2023
Ответов: 385
Подяка користувачам
Автор: квіточка
Форум: Подяка користувачам
Дата: 28.02.2021
Ответов: 11
Отримання диплома
Автор: квіточка
Форум: Отримання диплома
Дата: 24.02.2021
Ответов: 53
День народження
Автор: квіточка
Форум: День народження
Дата: 06.11.2016
Ответов: 52
ГОСТІ з 27.07.2012
Flag Counter
Підписка на email

Шановні користувачі, якщо хочете бути в курсі поповнень сайту, введіть свій емейл:

Delivered by FeedBurner


Орієнтовні плани-конспекти уроків української мови з теми «Іменник» з використанням вправ для розвитку творчих здібностей.
16.12.2017, 20:05
Орієнтовні плани-конспекти уроків української мови з теми «Іменник» з використанням вправ для розвитку творчих здібностей.

ТЕМА: Загальне поняття про іменник. Іменники, що означають назви істот та неістот.
МЕТА: Розвивати і поглиблювати знання про іменник. Удосконалювати навички правиль-ної вимови. Розвивати логічне мислення учнів. Виховувати любов і господарське ставлення до природи.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційна частина.
II. Каліграфічна хвилинка.
Ш. Актуалізація опорних знань.
Відгадування загадок:
1. Відгадайте, діти, хто
Має носик - долото,
Ним комах з кори виймає,
Про здоров'я лісу дбає? (Дятел)
2. Він маленький молодець,
В нього бурий комірець.
Він не плаває - літає,
Він пшениченьку збирає.
Задавака – молодець!
Ви впізнали? (Горобець)
3. На колір - сірувата,
На вдачу хитрувата,
«Кар-р-р» гукає,
Курчат лякає. (Ворона)

4. Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

5. Цікава пташина у нас проживає
Животик жовтенький ця пташечка має.
За море у теплі краї не літає,
А з нами зимує, для нас співає.(Синиця)

- Запишіть слова відгадки.
- Дайте загальну назву словам. (птахи)
- Доведіть, що це іменники.
- Який іменник «зайвий»? (ластівка)
- Яких ще зимуючих птахів ви знаєте?
- Як допомогти птахам взимку?
IV. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку ( на дошці записаний текст).
- Прочитайте текст. Про що в ньому йдеться? Доберіть заголовок.
З далекої півночі, майже з під тундри, прилетіли до нас зимувати сіренькі чечітки. У них груди малинові, у них малиновий капелюшок на голові. Вони літають табунами, сприт¬но лазять по деревах. Причепиться на тоненьку гілочку бере¬зи вниз головою і смакує насіння.
О.Копиленко
- Відшукайте і прочитайте в тексті іменники.
- Прочитайте його без іменників.
- Який висновок можна зробити?
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота за таблицею ("Назви істот і неістот")
- Розгляньте малюнок. Назвіть зображені на ньому предмети.
- На які питання відповідають назви людей і тварин (істот)?
- На які питання відповідають назви рослин і речей (неістот)?
2. Самостійне формулювання учнями граматичного визначення.
3. Перевірка формулювання за підручником (сторінка 41), наведення прикладів.
Фізкультхвилинка.
VI. Осмислення матеріалу, розвиток умінь і навичок.
1. Розпізнавання іменників - назви істот та неістот у грі "Хто? Що?"
Показую предметні малюнки із зображенням людей, тварин, речей, рослин і т.д. Якщо предмет, зображений на малюнку - назва неістот - учні плескають в долоні, якщо назва істот - учні не плескають в долоні. Виграв той хто не помилиться.
2. Самостійна робота. Вправа 20. Виписати іменники за групами:
1 варіант - люди
2 варіант - тварини
3 варіант - рослини
3. Проведення гри "Хто більше?"
Об’єдную клас у дві команди, 1 команда придумує іменники, які містять один склад із трьох звуків, де один з них м'який при¬голосний, відповідає на питання що?
( ліс, йод, ніс, рік, дім, лід, льон )
Друга команда добирає такі ж іменники, але відповідати вони мають на питання хто?
( дід, віл, кіт, кінь, рись )
4. Вправа 21 (за варіантами). Учні виконують вправу за завданнями підручника.
5. Прочитай анаграми-приказки.
1) Мена єтії рабдини, щоб до бане даліста.

2) На зиньке вередо і зоки сачкуть.

- Назвіть іменники - істоти, іменники – неістоти. (Небо, драбина, дерево – неістоти, коза – істота)
VІІ. Домашнє завдання. Вправа 22, вивчити правило на с.11.
VІІІ. Підсумок уроку,
- Що найбільше сподобалося на уроці?
- На яке питання відповідають іменники назви істот?

ТЕМА: Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.
МЕТА: Ознайомити учнів з поняттями "власні іменники", "загальні іменники". Вдосконалювати навички вживання вели¬кої букви у власних іменниках. Розви¬вати логічне мислення учнів. Виховувати довільну увагу, куль¬туру слухання і мовлення.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційна частина.
II. Каліграфічна хвилинка.
Гра «Ланцюжок слів»
Продовжити ланцюжок слів від першого. Кінцева буква слова є початком наступного.
Абрикос ….. (отаман, село, небосхил, левада, традиція, ярмарок, аґрус, калина, антракт, родина, степ, прапор)

(село, отаман, небосхил, левада, антракт, традиція, ярмарок, калина, аґрус, степ, прапор, родина…)
ІІІ. Орфоепічна хвилинка. Відгадайте загадки. Слова - відгадки запишіть у зошит. Підкресліть і поясніть орфограми.
1. Де йшла сотня косарів -
Вийшло п'ять богатирів:
Косять, в'яжуть заодно
І молотять на зерно. (Комбайн)
2. На городі молода
Пишні коси розпліта,
У зеленої хустинки
Золоті живуть зернинки (Кукурудза)

3. Залізний кінь фарбований
І гумою підкований. (Автомобіль)

4. Народився у пустині,
Де піски і дуже жарко,
Має два горби на спині
І живе у зоопарку. (Верблюд)
- Якою частиною мови виражені відгадки?
- На яке питання відповідають?
- Що означають?
IV. Актуалізація опорних знань.
- Я буду задавати питання, а ви запишіть в зошити лише слова відповіді.
- Де ми живемо? Загадка на допомогу:
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша - солов'їна.
Люби, шануй, оберігай
Те все що зветься ... (Україна)
- Яке місто є столицею України?
- Яка найбільша річка в Україні?
- У яке море впадає річка Дніпро?
- Хто написав "Кобзар"?
- Що означають ці слова?
- На які питання відповідають?
- До якої частини мови належать?
- Як ви написали ці іменники?
V. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдання уроку.
VI. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Виконання вправи 27, сторінка 15.
- Знайдіть слова, що означають власні назви.
- З якої букви написані ці слова?
- Скільком предметам дано кожну з цих назв? (одному)
- До якої частини мови належать?
2. Самостійне опрацювання правила.
- Як називаються іменники, що є назвами міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів?
- Чому ці іменники називаються власними? (даються одному предметові).
3. Виконання вправи 28. Учні записують лише загальні назви.
- Скільком предметам дано кожну з цих назв?
- До якої частини мови вони належать?
4. Самостійне визначення граматичного значення, /ст. 15/
- Як називаються іменники, що є назвами багатьох предметів?
- Як пишуться ці іменники?
Фізкультхвилинка.
VІІ. Осмислення нового матеріалу, розвиток умінь і навичок учнів.
1. Вибірковий диктант.
Записати в першу колонку власні назви, а в другу - загальні назви.
Шевченко, поет, Дніпро, річка, Сашко, учень, Рябко, собака, Федорівка, село, Полтава, місто.
2. Самостійна робота.
Вправа 29 /виконується відповідно до завдань підручника/.
VІІІ. Домашнє завдання. Вправа 30, вивчити правило на с.15.
IX. Підсумок уроку.
- З якими іменниками сьогодні познайомилися?

ТЕМА: Закріплення правил написання великої літери у власних назвах.
МЕТА: вчити учнів знаходити в текстах власні іменники, правильно писати їх. Розвивати вміння працювати з підручником, словником, таблицями, працювати самостійно, парами: робити вис¬новки, аналізувати, доводити. Виховувати любов до землі, до людей, викликати бажання вчитися, самостійно знаходити від¬повіді на різні запитання.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційна частина.
Сядьте зручно, усміхніться
І на мене подивіться.
Уважно слухаєте вірш,
І про що мова йде у нім?
Іде весна чудова й чарівна,
Свята й тепло несе вона,
І сонечко вклоняється до ніг,
І хоче обігріть, попестить всіх.
/Про весну, сонечко/
Щодня сонечко заходить в гості до всіх людей, приносить світло і тепло. Особливо воно ніжне весною. А сьогодні у нас на уроці пос¬ланець сонця - світила: сонечко із цікавими запитаннями і повідомленням. Воно запрошує нас в Країну Знань. Як туди потрапити? Ось секрет...
Була у діда внучка, -
Велика "Чомучка",
Від ранку й до обіду
Нема спокою діду.
- Куди повзе мурашка?
- А як росте ромашка?
- Куди зникає сонце?
- Хто загляда в віконце?
- Як пишеться Чикаго,
- І Чілі і Алжир?
- А скільки там по небі
Красивих отих зір?
І ось одного разу, коли дівчинка дуже приставала до дідуся зі своїми запитаннями, з'явився сонця промінець і сказав: "Ти хочеш, щоб тобі хтось дав готові відповіді на всі запитання? Ти дуже допитлива, але знання здобуваються лише важкого працею. Тримай, "чарівний клубочок", який приведе тебе до Країни Знань. А "чарівний клубочок" - це книги, яким немає ніколи кінця».
- Дякую тобі промінчику!
II. Завдання уроку.
І ось такий "чарівний клубочок" є у всіх вас на партах, тож нехай він котиться навколо сонечка, відкриває вам все нове і не знайоме та допоможе вам:
1. Засвоїти правило про написання власних іменників.
2. Вчитись правильно писати власні і загальні іменники.
3. Поповнити словниковий запас.
Ш. Повторення вивченого матеріалу.
1. Повторення правил /виконуємо завдання першого промінчика/
- Що називається іменником?
- Що означають іменники?
- Які є іменники? /власні і загальні/
- Як пишуться власні іменники?
- Як пишуться загальні іменники?
/Робота в парах, розповісти правила один одному/.
/ Виконуємо завдання другого промінчика/
ІV. Хвилинка каліграфії.
- В мене подруга - Наталка
Так сказала Оля наша.
- А у мене - каже Кіра, -
Найкраща подруга - це Ліда

1. Записати букви Л, А.
2. Запис слів. Запишіть пари слів, які починаються з таких букв: Л, Н, А, О, У, З, П.
Леся Українка, Максим Рильський, Наталія Левицька, Михайло Стельмах, Антоніна Лисянська, Василь Сухомлинський, Олена Пчілка. /Виставка книжок/
- Чому ми записали прізвища та ім'я лише жінок?
- Запишіть прізвище та ім'я своєї мами.
V. Закріплення знань учнів.
1.. 9 Березня вся Україна і майже весь світ будуть відзначати День народження Т.Г.Шевченка. /завдання третього промінчика/ /На дошці портрет Шевченка і текст/.
1 варіант "ЧОМУЧКИ"
Списати текст, вставивши пропущені букви.
Т…рас Гр….горович Шевченко – в…ликий українс…кий поет. Похований він у місті Кан…ві на бер…зі …ніпра.
2 варіант "ПРОМІНЧИКИ" Написати твір - мініатюру "Життя сироти", сирота, дяк, школа, "козачок".
2. Робота з підручником.
А четвертий промінець нам пропонує виконати вправу 34. /по варіантам/
1 варіант - 1 та 2 речення
2 варіант - 3 та 4 речення. Слово співачка розібрати за будовою,
3. Слухання пісні у виконанні Н.Матвієнко.
Фізкультхвилинка. 5 промінець.
4. Шостий промінець "Смішинка".
Це вже зараз видно.
- Я плавець?
- Хвалився Влас, ідучи купатись
І зимою серед вас нікому змагатись.
Клим сопів, зітхав Івась,
І мовчала Алла
Тільки смілива й метка
Галя відказала.
- Що там з тебе за плавець
Ми побачим швидко,
А що добрий хвастунець, -
Це вже зараз видно
- Хто з дітей вам сподобався?
- Чим?
- Скільки було всього дітей?
- Як звати хлопчаків?
- А сміливу дівчинку?
VІ. Робота з орфографічним словником. Записати жіночі імена, що починаються на букву С
VIІ. Робота з підручником. /7 промінець/
- А хто такий Сергій Бубка?
Сергій Бубка проживає в місті Донецьку. Подолав висоту 6 метрів 01 см. Він гордість українського спорту.
Таблиця
Гельсінкі Фінляндія
Братислава Словакія
Рим Італія
Лондон Англія
Париж Франція
Москва Росія
Щоб в написанні міст, країн та в інших словах ви не допускали поми¬лок, нехай з вами буде «Український правопис».
У підручниках випущених до 1994 р. ці слова написані з і, а за новим правописом - и.
Алжир
Аргентина
Бастилія
Бразилія
Братислава
Мексика
Чикаго
Чилі
/ 8 промінець /
VІІІ. Творча робота за вправою 32.
У Болгарії - болгари
У Польщі - поляки
У Іспанії - іспанці
У Франції - французи
У Америці - американці
У Англії - англійці
/ 9 промінець /
ІХ. Підсумок уроку.
- Як пишуться власні іменники?
- Які нові слова сьогодні запам'ятали?
- Де можна перевірити написання слів за новим правописом?
Ось і закінчується сьогоднішній урок. Та ваша подорож до Країни Знань відбудеться тільки завдяки наполегливій праці, терпінню та вашого бажання. А сонечко нам хоче повідомити, що 9 планет здійснюють свій рух навколо Сонця
Таблиця.
1. Меркурій 6.Сатурн
2. Венера 7.Уран
3. Земля 8.Нептун
4. Марс 9.Плутон
5. Юпітер
Назви планет пишуться з великої букви, тому що це власні іменники, а слово планета - з маленької букви, бо це загальний іменник. На одній з них ми живемо. Це планета Земля. Зелена, красива і більш нема такої.
Вибірковий диктант, /назвіть власні іменники/.
Тож бережіть цю Землю діти,
Посадіть на ній весною квіти.
Щоб Лебедин, і Суми, і Ромни
Квітучими, як сад, завжди були
Щоб Псел і Ворскла, і Сула
Повноводними були.
Х. Домашнє завдання. Вправа 35.

ТЕМА: Урок розвитку зв'язного мовлення. Навчальний переказ «Тарас Шевченко».
МЕТА: вчити дітей передавати послідовно зміст зв'язного тексту. Перевірити, як засво¬єно правопис власних іменників, збагачу¬вати мовлення, розвивати пам'ять; виховувати інтерес до читання.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційна частина.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Ш. Бесіда.
- Діти, пригадайте, відомих вам письменників, поетів.
- Як пишуться імена, прізвища, по-батькові?
- Що ви пам'ятаєте про Тараса Григоровича Шевченка?
- Які вірші пам'ятаєте?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Слухання тексту.
ТАРАС ШЕВЧЕНКО.
На співучій землі України народився Великий син її - Тарас Шевченко.
З ранніх літ вслухався він у мамину пісню, у казки, прислухався до співу мандрівних кобзарів. Та й сам дуже любив співати.
Малим хлопчиком залишився Тарас круглим сиротою. А мамині пісні дзвеніли у пам'яті, викликали найщасливіші спомини дитинства.
Свою першу книжку назвав Тарас Шевченко "Кобзарем", бо звуки цього інструмента для нього були найдорожчими. Наприкінці нелегкого життя Великий поет написав для дітей рідної землі "Буквар".
1). Бесіда за змістом тексту з використанням поданого на дошці плану.
- Хто народився на співучій землі України?
- До чого вслухався Шевченко з ранніх літ?
- А яку книгу написав він для дітей наприкінці життя?
ПЛАН ПЕРЕКАЗУ.
1. Великий син України.
2. Любов Шевченка до української пісні.
3. Сирота з дитинства.
4. Перша книжка поета - "Кобзар".
5. "Буквар" Т.Г.Шевченка.
2). Словникова робота.
Пояснення лексичного значення слів та словосполучень записаних на дошці: на співочій землі України, Великий син, вслухався, мандрівних кобзарів, круглим сиротою, викликали найщасливіші спомини, нелегкого життя, "Кобзар", "Буквар".
3). Вірш на допомогу аналізу.
Не цуратись того слова,
Що мати співала,
Як малого повивала,
З малим розмовляла.
Т.Шевченко
VI. Повторне читання вчителем тексту.
VII. Переказ учнями тексту з орієнтацією на план.
VІІІ. Запис тексту на дошці і в зошитах при допомозі вчителя.
IX. Підсумок уроку.

ТЕМА: Творення іменників від прикметників та дієслів.
МЕТА: Поглиблювати знання учнів про іменник як частину мови. Вчити утворювати від іменників слова інших частин мови. Розвивати почуття патріотизму, любові до своєї Батьківщини.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
II. Перевірка домашнього завдання.
Назви загальну назву до кожної групи іменників:
- Оля, Оксана, Андрій, Роман;
- Полтава, Кременчук, Миргород, Карлівка;
- Франко, Коцюбинський, Шевченко, Українка.
ІІІ. Каліграфічна хвилинка. Запишіть своє прізвище та ім’я та ім’я свого сусіда за партою.
ІV. Актуалізація опорних знань.
V. На дошці записані слова в дві групи:
1. Сніг, снігур, синичка, лисиця, ведмідь, сосна, ялина, лісник, мисливець.
2. Хоробрість, доброта, хитрість, скромність.
- Що означають іменники першої групи? /Явища природи, назви птахів, звірів, дерев, людей/.
- Ці іменники називають конкретні предмети, які людина може сприймати за допомогою органів чуття. /Зір, слух, нюх/.
- Прочитаєте другу групу слів, поставте до них запитання.
- Отже, до якої частини мови вони належать?
- Так, це теж іменники, але вони мають загальне значення, тобто їх безпосередньо не можна сприйняти органами чуття.
VІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку . VІІ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Виконання вправи 38.
- Діти, іменники, які утворились від прикметників, мають загальне значення, відповідають на питання "що?" і означають різні ознаки, властивості предметів.
- Знайдіть у вправі протилежні за значенням іменники.
- Доберіть антоніми до прикметників високий, широкий, глибокий.
- Відшукаєте у вправі слова з ненаголошеними голосними «е», «и», доберіть перевірні слова.
2. Вправа 40.
- Що можуть означати іменники, які мають загальне значення? /Почуття/.
Фізкультхвилинка.
Гра «Пазли» (робота в групах). Скласти карту України.
VІІІ. Розвиток умінь і навичок учнів.
1. Самостійна робота. Вправа 42.
2. Вправа 43.
3. Вправа 44.
- Розгляньте малюнки і назвіть дієслова /катаються, грають, їздять/
- Запишіть назви дій іменників.

4. Вправа 45/усно/.
5. Гра "Згадай прислів'я".
Опорні слова: совість - честь,
охота - робота
відвага - перевага
/"Яка совість, така й честь", "Була б охота - буде ладитись і робота", "Чия відвага, того й перевага"/.
ІХ. Підсумок уроку.
Х. Домашнє завдання. Вправа 47

ТЕМА: Рід іменників: чоловічий ,жіночий, середній.
МЕТА: Ознайомити з поняттями «Рід іменників»: "Чоловічий рід", "Жіночий рід", "Середній рід". Допомогти учням свідомо засвоїти способи розпізнавання роду іменників, Розви-вати пізнавальну самостійність учнів. Виховувати повагу до праці вчителя.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційна частина.
II. Перевірка домашнього завдання.
Прочитайте текст, назвіть власні іменники.
Чудові традиції одного з центрів вітчизняної педагогіки, яким вважається Полтава, зберігають учні і послідовники Антона Семенови¬ча Макаренка, який тут на Полтавщині, починав свою діяльність як педагог. Музей знаходиться у селі Ковалівка під Полтавою.
Доберіть синонім до слова педагог /вчитель/.
ІІІ. Каліграфічна хвилинка.
Розшифруйте анаграми і запишіть слова, підкресліть закінчення
Сонас, вареб, пали, семерка, буляня, шивня, шурга, аниля, толяпо, зереба.
Підказка: дерева.
(Сосна, верба, липа, смерека, яблуня, вишня, груша, ялина, тополя, береза)
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Постановка проблеми.
На дошці записані слова: портфель, лежати. Ручка лежати. Яблуко лежати.
- Замініть дієслова так, щоб вони означали дію, що відбувалася і побудуйте сполучення слів.
/ Портфель /що робив?/ лежав. Ручка /що робила?/ лежала. Яблуко /що робило?/ лежало/.
V. Повідомлення теми і завдання уроку.
VІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу, його осмислення.
І. Розгляд схеми, висновки.
книжка портфель яблуко
моя мій воно
вона він моє
жіночий рід чоловічий рід середній рід
2. Вправа 48.
- З якими словами можна вживати слова "учитель", "вихователька"
- Зі словами "учителька", "вихователь"?
- Зі словами "горобенятко", «дитятко»
3. Вправа 49.
Як правильно сказати: мій /моя, моє/ брат - тракторист; він /вона, воно/ працює в полі.
4. Самостійне опрацювання граматичного визначення про рід іменників.
- Прочитайте мовчки висновок і дайте відповіді на такі запитання і завдання /записані на дошці/:
- Які бувають іменники?
- Які іменники належать до чоловічого роду?
- Які іменники належать до середнього роду?
- Наведіть приклади іменників і доведіть, що вони чоловічого /жіночого, середнього/ роду.
VІІ. Розвиток умінь і навичок учнів.
І. Визначити рід іменників.
Ясен, річка, кран, мрія, озеро, море, олень, гілля, учениця, верба барвінок.
Хвилинка відпочинку.
- 2. Робота в групах. Допоможіть Незнайці перебратися через річку.

- Написання яких слів можна перевірити, а яких - ні?
3. Від поданих іменників чоловічого роду /ведмідь, лис, лев, кіт утворити іменники жіночого роду і середнього роду.
- Що означають ці іменники?
- Визначте у словах корінь?
4. Проведення гри "Визнач рід іменників".
Я демонструю малюнки із зображенням рослин, тварин, людей, тощо. У відповідь учні сигналізують картками "Ж.р.", "Ч.р"»і "С.р."
VІІІ. Домашнє завдання. Вправа 51, вивчити правило.
IX. Підсумок уроку.

ТЕМА: Вправи на визначення роду іменників. Родові закінчення іменників.
МЕТА: Формувати в учнів уміння визначати рід іменників. Ознайомити їх із способами розпізнавання роду іменників за родовими закінченнями. Розвивати вміння виділяти головне, узагальнювати мовні явища. Вихо¬вувати патріотичні почуття, гордість за працю своїх рідних, бажання наслідувати і продовжувати їх традиції.
Обладнання : виставка рушників.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційна частина.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Каліграфічна хвилинка.
Прочитайте слово по колу і запишіть. Визначте рід іменників.



ІV . Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і завдань уроку.
V. Розвиток умінь і навичок учнів.
1. Простежте за родовими закінченнями іменників:
Чоловічий рід Жіночий рід Середній рід
Дніпро Україна село
Завод праця поле
Промінь калина гілля
Висновки записуємо у схему /на дошці/.
Чоловічий рід - о ,без закінчення
Жіночі рід - а, - я
Середній рід - о, - е, - я
2. Вправляння у визначенні роду іменників, спостереження за родовими закінченнями.
Читаю загадки, учні записують слова - відгадки, визначають рід іменників.
3. Вправа 52.
- Прочитайте вірш М.Чепурної "Мій рушник".
- Діти, не можна уявити українську хату без рушників. Ця традиція живе серед народу з давніх - давен. Кількість вишитих рушників у хаті свідчила про достаток родини, про любов до своєї
оселі, про гостинність і доброзичливість господарів. Вишиті, виткані із зображенням геометричних фігур, квітів, дерев рушники - це символ щасливого життя. Без рушника, як без пісні, не обходилось і не обходиться сьогодні ніякі свята, урочисті події.
- Пригадаєте, коли і де ви бачили вишиті рушники?
- За яких обставин їх використовували?
/ Виставка рушників, вишитих рідними і батьками учнів класу/.
Фізкультхвилинка.
5. Вправа 53, виконується у ігровій формі "Спіймай свій іменник". Учні першого ряду ловлять іменники чоловічого роду, другого ряду - жіночого роду, третього ряду - середнього роду. Визначають закінчення.
6. Вправа 54.
7. Визначення роду загальних і власних іменників: місто Київ, річка Орчик, річка Ворскла, село Федорівка, місто Полтава.
Висновок: рід власної назви не завжди збігається з родом загальної.
8. Вправа 55.
- Про що розповідається в тексті?
- Яка його головна думка?
- Чи відповідає заголовок змісту тексту?
Знайдіть зачин, основну частину, кінцівку.
9. Прочитай анаграми – приказки. Назвіть іменники, визначте їх рід.
Севною і в рогобця витпо.

І рочна карук іліб яцяй сене.
VІ. Домашнє завдання.
Вправа 56. Повторити правила.
VІІ. Підсумок уроку.

ТЕМА: Змінювання іменників за числами /однина і множина/.
МЕТА: Ознайомити учнів із змінюванням іменників за числами: однина і множина; вчити змінювати за числами, визначати число іменників в реченні; працювати з підручником, таблицями; розвивати вміння аналізувати, доводити, робити висновки; розвивати мовлення, мислення учнів, виховувати любов до природи, бажання її оберігати і примножувати.
Обладнання: малюнки весняних квітів, фонограми «Пори року. Весна»
ХІД УРОКУ.
І.Організаційна частина.
II. Повторення і перевірка знань учнів.
ІІІ. Каліграфічна хвилинка.
1. - Діти, сьогодні до нас на урок завітала «Весна». Вона принесла із собою чудові квіти. Але це квіти незвичайні, а із різними завданнями.
- Діти, а що найперше розквітає весною? /гілочка верби/.
- Так, першою розквітає верба /показую малюнок/.
- Діти, а який перший звук у слові верба? / в /
- Отже, на нашій каліграфічній хвилинці ми будемо писати букву "ве" у сполученні з Іншими буквами, але так щоб було високе і низьке з'єднання: во, вл, ву... А на третьому рядочку придумаєте і напишіть слова, в яких буква "ве" стоїть на початку, в середині і в кінці слова.
- Пишіть охайно, красиво, каліграфічно /беру дві найкращі роботи і показую учням/.
2. Робота біля дошки.
- Діти, а яка квітка розцвітає потім?
- Так, поступово розквітає підсніжник. Він приніс із собою таке завдання, у поданих реченнях знайти іменники, підкреслити і визначити їх рід. /до дошки йдуть два учні/.
На вологих луках жовтіє калюжниця.
Яскраво зеленіють поля озимини.
Наче молоком стоять облиті сади.
У парках, біля будинків зацвітає бузок.
3. Фронтальна перевірка.
- А ми з вами давайте поговоримо про рід іменників.
4. Вибірковий диктант.
- А зараз ми напишемо вибірковий диктант.
- Я буду називати іменники, а ви будете записувати у перший стовпчик іменники чоловічого роду, у другий - іменники жіночого роду, у третій - іменники середнього роду.
Ч.р. Ж.р. С.р.
мій, він моя, вона моє, воно
клас ніч дерево
підручник пташка вікно
стіл дівчина сонечко
співак газета зілля
- Давайте перевіримо. /Один учень читає, я беру два зошити на перевірку/.
- А зараз перевіримо, як виконали завдання учні біля дошки.
5. Підсумок.
- Я бачу, що ви добре засвоїли попередній матеріал і тому вважаю, що можна переходити до вивчення нового матеріалу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Актуалізація опорних знань учнів.
- Діти, наступна квітка, яка розквітає ранньою весною - пролісок. Приніс із собою ось таку таблицю. Подивіться уважно на неї:
квітка - квіти
весна - весни
дерево - дерева
земля - землі
трава - трави
- Давайте прочитаємо ці слова.
- Діти, а чим відрізняються ці слова? /означають один і багато/.
- Прочитаєте іменники, що означають один предмет.
- Прочитаєте іменники, що означають багато предметів.
- Діти, іменники, ще означають один предмет стоять в однині /читаю слова/, а іменники, що означають багато, стоять у множині /читаю слова/.
- Тобто, можна сказати, що один предмет - це однина, а багато предметів - це множина.
2. Оголошення теми і мети уроку.
- Діти, наступна квітка - ряст, принесла із собою завдання нашого уроку. Нам необхідно буде навчитись:
- змінювати іменники за числами;
- визначати число іменника в реченні;
- а також красиво писати в зошиті і активно працювати.
Фізкультхвилинка.
3. Сприймання і первісне усвідомлення матеріалу.
- Діти, іменники можуть змінюватись не тільки за родами, а і за числами, іменники мають два числа: однину і множину. Іменники, що означають один предмет, стоять в однині; автомобіль,
полиця, море, книжка. А іменники, що означають два і більше предметів, стоять у множині: автомобілі, полиці, книжки, моря.
- Діти, подивіться на цю таблицю:
стіл
місяць
зошит
парта
столи
місяці
зошити
парти

- Прочитайте слова 1-о стовпчика. 2-го стовпчика. /Діти виконують завдання/.
- Діти, яке число мають слова, що стоять у першому стовпчику?
- Чому?
- Давайте прочитаємо ці слова паралельно і зробимо висновок, чим же вони відрізняються? /закінченнями/.
- Яке закінчення мають іменники в однині? /а/
- Яке закінчення мають іменники в множині? /и, і/
- Але не всякий іменник, що стоїть у множині, називає кілька предметів. А також не всякий іменник, що стоїть в однині, називає один предмет.
- Подивіться на малюнок. /окуляри/.

- Що зображено на 1-му малюнку? /окуляри - одні/
- Що зображено на 2-му малюнку? /окуляри - багато/
- Визначте число іменника у першому випадку і в другому.
- А давайте послідкуємо по закінченню слова.
- Діти, щоб не помилитися у визначенні числа іменника, вам
потрібно запам'ятати, що іменники /наприклад: коріння, зілля/ можна замінити словами воно, моє. І це буде однина, а такі іменники, як окуляри, ножиці, замінимо словами вони, мої. Це буде множина.
4. Осмислення нових знань.
- А зараз відкрийте підручник на сторінці 28. Прочитайте самос¬тійно правило.
- А тепер тихенько розкажіть правило один одному. /Запитую один - два чоловіки/.
ІV. Закріплення нового матеріалу.
- Діти, наступна квітка, що розквітає весною - сон. Вона принесла наступне запитання: вправу 59. Завдання: змінити іменники, вставити пропущені букви.
- 1 варіант пише 1-й стовпчик, 2-й варіант - 2-й стовпчик.
- Давайте перевіримо /читають два учні/.
Хвилина релаксації. Бесіда про красу природи весною. (Музичний супровід «Пори року» Чайковського)
- Діти, як ви вважаєте, в яку пору року природа має чарівний вигляд?
- Так, саме весною, коли тільки починають з'являтися зелені листочки, тільки травичка починає вилазити із землі, здається що все навколо ось - ось народилося, починає все оживати, ніби утворюється життя.
- Березень - особливий місяць. Він, як мовиться у народі, і усміхнеться, і заплаче, а то й вищирить зуби. Недарма про його непередбачувану вдачу кажуть: "У березня жіночий характер: бо вночі тріщить, а в день плющить". Але щоб там не було, весна вже бере своє, тому має рацію інша народна мудрість коли стверджує: "У березні кожух і без ґудзиків теплий !
- Наступна, вправа 60. Прочитайте завдання. Три учні виконують по варіантам на дошці, клас по варіантам самостійно.
- Давайте перевіримо.
- На сторінці 28 знайдіть таблицю. Вам потрібно правильно навчи¬тись вимовляти слова і писати.
V. Домашнє завдання.
Знайдіть вправу 61. Прочитайте завдання.
- Зрозуміло всім, що потрібно робити?
- Відкрийте щоденники і запишіть домашнє завдання: вправа 61, правило на с.27-28 вивчити
VI. Підсумок.
- Діти, скільки чисел мають іменники? /два/
- Які?
- Коли іменники стоять в однині? /коли означають один предмет/.
- Коли іменники стоять у множині?

ТЕМА: Вправи на змінювання іменників за числами. Іменники, які вживаються тільки в однині або в множині.
МЕТА: Вчити учнів визначати число іменників та змінювати їх за числами. Розвивати вмін¬ня аналізувати, узагальнювати. Вихову¬вати любов до природи.
ХІД УРОКУ .
І. Організаційна частина.
II. Каліграфічна хвилинка,
ІІІ. Повторення вивченого.
1. Прочитаєте вірш.
- Які іменники з виділених вжиті в однині, а які - у множині?
Доведіть.
Сонце заходить, гори чорніють,
Пташечка тихне, поле німіє,
Радіють люди, що одпочивають,
А я дивлюся... І серцем лину
В темний садочок на Україну.
Т.Г.Шевченко
2. Прочитаєте записані на дошці назви населених пунктів. Визначте число загальної і власної назв, зробіть висновок.
Село Федорівка, місто Полтава, гори Карпати, місто Карлівка.
ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
V. Спостереження за іменниками, які вживаються тільки в однині, або тільки в множині.
- Відгадайте загадки і запишіть слово відгадку, визначте число імен¬ників.
1. Рідке, а не вода, біле, а не сніг. /молоко/
2. В зимовий студений час
Люблять всі малята нас,
З гірки ми рушаєм в путь,
А на гірку нас везуть. /санки/
3. Стоять на дорозі, усім заважають
Хто йде, той штовхне,
А з порога ніхто не прийме. /двері/
4. Сидить баба, одягнулась
В сто сорочок загорнулась
Ціле літо достигає,
До нас в борщик поспішає. /капуста/
5. Я росла в темній темниці,
Як зросла, взяли в світлиці
З мене шкуру всі деруть
Мене варять, мене труть
Пироги з мене печуть
Відгадайте, хто ж я є?
Чи ви знаєте мене? /картопля/
Висновок. В українській мові є іменники, які вживаються тільки в однині, або тільки в множині.
- Як ви це розумієте?
Фізкультхвилинка.
VІ. Вправляння у змінюванні іменників за числами.
1. Вправа 62. /усно/
2. Вправи 63-65.

3. Проведення гри ''Відгадай слова".
1. Назва неістоти, жіночий рід, однина, спільнокореневе до слова "читати". /Читанка/
2. Назва неістоти, середній рід, однина, спільнокореневе до слова "морський". /Море/.
3. Назва істоти, чоловічий рід, однина, спільнокореневе до слова "медаль". /Медаліст/
VІІ. Домашнє завдання.
Вправа 66 1 варіант - завдання 1, виписати іменники в однині, 2 варіант – написати твір-мініатюру.

ТЕМА: Змінювання іменників за питаннями.
МЕТА: Формувати вміння встановлювати зв'язок між словами в реченні. Ознайомити з від¬мінковими питаннями до іменників - назв істот і неістот. Розвивати уміння спосте¬рігати, узагальнювати мовні явища. Виховувати бережливе ставлення до хліба.
ХІД УРОКУ
І.Організаційна частина.
II. Каліграфічна хвилинка,
хв хл хліб
хлібчик, хлібинка
/ Складіть речення із словом хліб/.
Ш. Актуалізація опорних знань.
На дошці записані дві групи слів.
1. Кожна, носиком, своїм, пташка, живе.
2. Від, земля, березневих, квітне, дощів.
- Прочитаєте слова записані на дошці.
- Чи можна кожну групу цих слів назвати реченнями?
- Чому?
- Побудуєте з кожної групи слів речення.
- Доведіть, що це є речення.
- Який висновок можна зробити?
(Щоб група слів стала реченням, потрібно, щоб усі слова були пов’язані за змістом, виражали закінчену думку.)
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу, його осмислення.
І. Спостереження за змінюванням закінчень іменника у зв'язку з іншими словами у реченні.
а) Вправа 67. Прочитайте текст.
Пригадайте, які ви знаєте українські народні казки, приказки, прислів'я про хліб.
Бесіда про хліб.
Розповідь казки про бідного і багатого братів. Робота за таблицею:
Печеться Що? Хліб
Купити Чого? Хліба
Завдячуємо Чому? Хлібу
Шануємо Що? Хліб
Зустрічаємо Чим? Хлібом
Калина На чому? На хлібі
б) Вправа 68. /усно/
Виділення словосполучень зі словом білка.
Робота з таблицею:
Вистрибнула Хто? Білка
Хвіст У кого? У білки
Допоміг Кому? Білці
Спостерігав За ким? За білкою
Шубка На кому? На білці
Висновок учнів. Закінчення іменників змінюється у зв'язку з
іншими словами у реченні. Зміна закінчення залежить від питання, яке ми ставимо до іменника.
в) Робота над правилом , ст..32
VІ. Вправляння у постановці питань до іменників. Вправа 69.
VП. Підсумок уроку. Гра "Постав питання і доповни речення".
Хлопчики назбирали ... /чого?/ ...
Оленка прочитала ... /що?/ Ми любимо ... /кого?/
Привітання надіслали ... /кому?/ Ми пишаємось ... /чим?/
VІІІ. Домашнє завдання. Вправа 70, повторити правило на с.32

ТЕМА: Роль іменників у реченні. Зв'язок іменників з іншими словами за допомогою закінчень і прийменників. Роз¬бір іменника як частини мови.
МЕТА: Формувати вміння встановлювати зв'язок між словами в реченні. Усвідомлення взаємозалежності між прийменником і закінченням іменників, як засобів впро¬вадження зв'язку між словами в реченні. Узагальнити знання учнів про роль імен¬ника в реченні. Розвивати уміння аналі¬зувати, порівнювати, узагальнювати мов¬ні явища, виховувати любов до мови.
ХІД УРОКУ.
І. Організаційна частина.
ІІ. Хвилина каліграфії.
Послухаєте вірш. Запишіть власні іменники, які запам'ятали.
Місто слави - Севастополь,
А корисне - Сімферополь,
І медове - Мелітополь,
Маріуполь - град Мара,
Нікополь про славу мріє.
Назви міст - це не просто слова,
Це історія краю жива.
Промовляють до нас крізь віки
І засновники й будівники
Кий і Лев, і Житомир, Чернігів -
Імена їх народ наш зберіг.
Скільки назв лише з коренем "слав":
Борислав, Берислав, Ізяслав.
Часто назву вели від ріки,
Що тепер пересохла й пропала
Або інше наймення дістала.
Вже нема в Україні Олтави,
Та живе і квітує Полтава.
Річку Харків чи й знайдеш на карті,
Та відоме усім місто Харків. /А.Свашенко/
Ш. Повторення вивченого матеріалу,
- Діти, сьогодні до нас на урок української мови завітав тиждень зі своїми сімома дітьми: трьома синочками і чотирма дочками.
- Хто ці діти?
- Як їх звати?
- До якої частини мови належать назви днів тижня?
- Чому серед семи назв - 3 синочки і 4 дочки?
- Запишіть у два стовпчики
Чоловічий рід Жіночий рід
понеділок середа
вівторок п'ятниця
четвер субота
тиждень неділя
Оголошення теми і завдання уроку. Всі діти принесли сьогодні завдан¬ня і пропонують нам:
- Встановити, для чого потрібні прийменники в реченні і закінчен¬ня в словах?
- Розкрити, яка роль іменників у реченні.
- Поповнювати словниковий запас.
ІV. Активізація опорних знань. Понеділок приніс своє завдання:
- Складіть речення: Весна, приходить, земля. /на, у/
Сонечко, своїм, проміння, зігріває, земля.
/Весна приходить на землю/
/Сонечко своїм промінням зігріває землю/.
- Що ми зробили зі словами, щоб скласти речення?
- Для чого служить закінчення?
- Для чого використовують прийменники?
- Отже, чому довелося змінити закінчення в словах і додати прийменники?
V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
- А ось завдання працелюбного вівторка. Вправа 73. Вірш Лесі Українки "Вишеньки".
Завдання: Назви іменники з прикметниками. Випиши їх. Познач у них закінчення. За допомогою чого зв'язуються іменники з іншими словами.
- Середа - вереда, та правила свої знає. Ось і нам пропонує вив¬чити правила на сторінці 34.
- А четвер, четверте дитя - відпочити заставляє.
Фізкультхвилинка.
Але і про працю четвер не забуває і нам пропонує вправу 74 (1 част.). Завдання: до кожного з виділених присудків знайти підмет, спиши останнє речення, підкресли в ньому іменники.
- Яким членом речення є кожен з них? /правило, ст.34/.
- Ось і приходить п'ятниця сама, і кожного з вас вона перевіряє.
/Самостійно виконуємо вправу 74 (2 част)./
Колективна робота. Аналіз іменника. Зробити аналіз іменника гілкою за схемою.
1. Аналізоване слово.
2. На яке питання відповідає?
3. Яка частина мови?
4. Назва власна чи загальна?
5. Назва істоти чи неістоти?
6. Рід.
7. Число.
8. З якими словами зв'язане?
9. Яким є членом речення9
VI. Підсумок уроку.
1. Запитання по вивченому матеріалу.
2. Субота дає вам творчу роботу. /вправа 75/.
3. А неділя - не робота, відпочинок, дітям гра.
Діти одержують конверти із записами на окремих аркушах паперу, словами - різними частинами мови. Знайти серед, них лише іменники і дописати різні закінчення. Час обмежений. Виграв той, хто найбільше знайде іменників.
VII. Домашнє завдання. Вправа 75 (частина 2).
1 варіант. Розкажи, яку книжку ти зараз читаєш?
2 варіант. Про що цікаве ти з неї довідався? Назви головних героїв.

Тема: Тематична перевірка знань учнів з теми "Іменник"
Мета: Перевірити знання, вміння й навички з вивченої теми; розвивати увагу, виховувати інтерес до вивчення рідної мови.
Перший рівень
1. Слова, що є назвами предметів і відповідають на питання хто? або що? називаються:
а) іменниками;
б) прикметниками.
2. Іменники, до яких можна додати слова воно, моє, належать до: а) чоловічого роду; б) середнього роду.
Другий рівень
1. Прочитайте текст. Підкресліть власні іменники.
МІСТА УКРАЇНИ
Найбільше місто в нашій країні - Київ. Це столиця України. Названо його на честь засновника міста - князя Кия.
Велике і красиве старовинне місто Львів. Його засну¬вав князь Данило Галицький. А назвав ім'ям свого сина Лева.
Місто Харків розкинулося на берегах річки Харків, Запоріжжя - за порогами Дніпра.
2. Прочитайте іменники. Встав пропущені букви.
Пш ... ниця, вул ... ця, ч ... решня, в ... снянка, за ... ць, ч ... р ... вики, зош ... т, уч ... нь, мат ... матика, в ... дмідь.
Третій рівень.
І. Зміни закінчення іменників. Добери заголовок.
Зранку ішов сніг. Після /уроки/ __________ по білому /сніжок/ _________ діти повезли до /школа/___________ макулатуру. Двоє /хлоп’ята/ ______________ впряглися в санки. Інші їм допомагають. Чути сміх, на /обличчя/ ____________ сяють посмішка/__________ .
2.Склади словосполучення, змінюючи закінчення іменників. При потребі використовуй прийменники.
Малюють, олівець ______________________
Читати, газета __________________________
Відпочивати, ліс ________________________

Четвертий рівень.
Поміркуй і запиши, як ти розумієш прислів’я: «Від теплого слова і лід тане».

ІІІ. Додатки
І. Кросворди «Квіточка».

Завдання: вписати у вільні клітинки букви, щоб вийшли слова. Підказка: назви місяців.
2. Знайди першу літеру та прочитай слово , рухаючись у правильному напрямку.





3. Гра «Ланцюжок слів»
Продовжити ланцюжок слів від першого. Кінцева буква слова є початком наступного.
Абрикос ….. (село, отаман, небосхил, левада, антракт, традиція, ярмарок, калина, аґрус, степ, прапор, родина…)
Додаткове завдання: визначити рід, число слова.

4. Прочитай слово по колу, вписуючи пропущені букви.

Анаграми – це слова, в яких літери стоять не на своїх місцях.
1. Прочитай анаграми. Скористайся підказками.
1) Сонас, вареб, пали, семерка, буляня, шивня, шурга,
аниля, толяпо, зереба.
Підказка: дерева.
2) Люптань, возгадки, марошка, кіфала, ладіголус, сарниц.
Підказка: квіти.
3) Калеле, норова, косора, бугол, лязозу, робогець, тів-
калас, теляд, весолой, сициня, лоре, кілос, воса.
Підказка: птахи.
4) Ларік, чиутель, фошер, ліпот, ропведаць.
Підказка: професії.

5. Прочитай анаграми-приказки.
1) Мена єтії рабдини, щоб до бане даліста.

2) На зиньке вередо і зоки сачкуть.

3.Севною і в рогобця витпо.

4. Ячи би вароко чимала а воят чамовла.

5.І рочна карук іліб яцяй сене.

Метою циклу уроків з теми «Іменник» у 3 класі є здобуття учнями знань, умінь та навичок передбачених Програмою для загальноосвітніх шкіл. Шляхом використання цікавих завдань (розгадування загадок, читання слів-анаграм, анаграм-приказок тощо), впровадження в урок дидактичних ігор («Ланцюжок слів», «Пазли», «Допоможи Незнайці» тощо), вправ («Спіймай свій іменник», «Прочитай слово по колу» тощо), за допомогою додаткової цікавої інформації, використанням ілюстративного матеріалу я прагну виробити в учнів навички аналізу, синтезу; вдосконалювати мовний розвиток, граматичне мислення; розвивати усне і писемне мовлення, формувати навички правильно і точно висловлювати думку; формувати вміння користуватись рідною мовою як засобом спілкування, пізнання, впливу; виховувати мовленнєву культуру; розвивати індивідуальні здібності школярів.

Література.

1. Айзек Г.Ю. Проверьте свои способности (перевод с англ.) – «Система плюс», 1996 .
2. Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова 3 клас.- Київ: «Освіта», 2004 р.
3. Гамалій А.Т. Ігри та цікаві вправи з української мови для 1 – 3 класів – Київ: «Радянська школа», 1980
4. Гісь О. Планета Міркувань (посібник з розвитку мислення, 3 кл) – Львів: «Світ», 2002
5. Із перлин народної мудрості – Жидачів, 1997
6. Українські народні прислів’я та приказки – Київ: «Знання», 1992 р.
Категорія: Українська мова | Додав: krusirolga
Переглядів: 143 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
МІНІ-ПРОФІЛЬ
Привет:Гость

ПОШУК ПО САЙТУ
КАЛЕНДАР
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
МІНІ-ЧАТ
ПОГОДА
МЕТОДИЧНИЙ ПОРТАЛ

«Методичний портал»

ВСЕ ДЛЯ ШКОЛИ
САЙТ В КАТАЛОГАХ
Освітній портал Банк Интернет-портфолио учителей Методсовет Каталог образовательных сайтов Учительский портал Продленка SafeWeber.ru Каталог - Сайти шкіл та освітніх закладів GlavBoard.ru Безкоштовний каталог сайтів Каталог сайтов каталог сайтів [Довідник] для вчителів Перша сходинка школяра Белый каталог сайтов Каталог webplus.info Интернет-сообщество педагогов Я - Учитель!
ПІДТРИМКА САЙТУ
Этот сайт защищен «Site Guard»
АКТИВНІСТЬ

квіточка
Добавил файлов: 365
Количество постов: 284


NeseniukOlga
Добавил файлов: 103
Количество постов: 0


OlgaVasboxlbox77
Добавил файлов: 98
Количество постов: 0


ANATOL
Добавил файлов: 69
Количество постов: 0


AnnaZ
Добавил файлов: 46
Количество постов: 0


planeta
Добавил файлов: 29
Количество постов: 0


lorochka
Добавил файлов: 28
Количество постов: 5


Лидия
Добавил файлов: 25
Количество постов: 3

Сайт Квітки Світлани Сергіївни © 2024