Пятница, 29.03.2024, 03:26 Вітаю Вас Гость | RSS Головна | Методичний кейс | Реєстрація | Вхід
Вітаю Вас Гость | RSS
ФОРМА ВХОДУ

ГОЛОВНЕ МЕНЮ
КАТЕГОРІЯ РОЗДІЛУ
Українська мова [88]
конспекти
Математика [55]
Літературне читання [56]
Я у світі [14]
Образотворче мистецтво [6]
Трудове навчання [10]
Фізична культура [8]
Основи здоров'я [16]
Відео-уроки [2]
Інформатика [11]
Природознавство [65]
Русский язык и чтение [7]
Іноземна мова [35]
Англійська, німецька, італійська і т.д.
Етика [4]
Музичне мистецтво [2]
СЕРТИФІКАТ
Для того, щоб підтвертити публікацію Вашого матеріалу на сайті, заповніть форму на сторінці ПОСПІЛКУЙМОСЯ
КНОПОЧКА САЙТУ
Перша сходинка школяра


ВІТАННЯ
Картинка
С днём рожденья!
 Вас сердечно 
 Все мы поздравляем 
 И безоблачного счастья 
 От души желаем! 
НОВИЙ УЧАСНИК
КОРИСТУВАЧІ
Зареєстр. на сайті:
Всього: 4468
Нових за місяць: 1
Нових за тиждень: 0
Нових вчора: 0
Нових сьогодні: 0
OnLine
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Юзери онлайн:
Нас відвідали:

НОВЕ НА ФОРУМІ
Як отримати сертифікат
Автор: квіточка
Форум: Отримання сертифікату
Дата: 07.10.2023
Ответов: 385
Подяка користувачам
Автор: квіточка
Форум: Подяка користувачам
Дата: 28.02.2021
Ответов: 11
Отримання диплома
Автор: квіточка
Форум: Отримання диплома
Дата: 24.02.2021
Ответов: 53
День народження
Автор: квіточка
Форум: День народження
Дата: 06.11.2016
Ответов: 52
ГОСТІ з 27.07.2012
Flag Counter
Підписка на email

Шановні користувачі, якщо хочете бути в курсі поповнень сайту, введіть свій емейл:

Delivered by FeedBurner


ПРИКМЕТНИКИ-СИНОНІМИ, ПРИКМЕТНИКИ-АНТОНІМИ.ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ
12.06.2018, 21:43
ПРИКМЕТНИКИ-СИНОНІМИ, ПРИКМЕТНИКИ-АНТОНІМИ.
ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ

мета: ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями, розкрити поняття багатозначності прикметників; учити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях; розвивати усне та писемне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до праці.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову,
Тож починаємо урок,
Нехай знання ідуть вам впрок.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
— Прочитайте опис синички, який ви знайшли у вправі 154.
— Які слова допомогли зобразити синичку? Назвіть їх.
— До якої частини мови вони належать?
2. Каліграфічна хвилинка
ФфФфФфан ер фанера фартух
— Доберіть до цих слів спільнокореневі слова.
Фанера... (фанерний, фанерка);
Фартух ... (фартушок, фартушечок).
— Складіть і запишіть каліграфічно речення.
Оглянув, фанери, столяр, шматок.
Снігурі, фартушки, червоні, одягли.
3. Удосконалення тексту
—Поширте речення прикметниками.
Після дня настав вечір. На небі з’явились зірки. Сонце сховалося за лісом. Землею стелеться туман.
4. Гра «Ланцюжок»
ліс — ... метал — ... чесність — ... район — ... поле — ... вірність — ... школа — ...
дитина — ...
— Від поданих іменників утворіть прикметники.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми попрацюємо з прикметниками, близькими і протилежними за значеннями, вжитими в прямому і переносному значенні.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження за прикметниками-синонімами
— В українській мові є слова, схожі за значенням. Таких слів чимало, їх називають синонімами. Синоніми — це слова, що мають різне звучання, але близьке лексичне значення (блискучий, яскравий, сяючий). Утворюються вони зі слів однієї частини мови.Синоніми роблять наше мовлення більш образним, точнішим, досконалішим.
Гра «Хто швидше?»
Кожному ряду учитель дає аркуш паперу з написаним прикметником. Який ряд швидше добере до нього синоніми? (Можна підглядати у «Словник синонімів».)
сумний
(невеселий
зажурений
безрадісний
смутний
скорботний)
великий
(чималий
величезний
велетенський
здоровенний
гігантський)
сміливий
(відважний
мужній
доблесний
хоробрий
безстрашний)
2. Спостереження за прикметниками-антонімами
— Які слова називаються антонімами? (Антоніми — це слова з протилежним лексичним значенням (сильний — слабкий).)
Виконання вправи 155 (с. 82)
Учні читають прислів’я, вставляючи замість крапок антоніми до виділених слів.
— Як ви розумієте зміст першого і другого прислів’я?
Виконання другого завдання до вправи 155.
— Спишіть прислів’я із прикметниками-антонімами.
Виконання вправи 156 (с. 82)
— Прочитайте перше завдання до вправи.
(Читаємо перше словосполучення: «Легкий мішечок». Скориставшись довідкою, нам необхідно записати відповідне словосполучення-антонім. Але зверніть увагу на те, що антонімічні пари слів завжди належать до однієї й тієї самої частини мови. Вони вживаються у тому самому роді, числі, відмінку.)
Самостійне виконання вправи учнями.
— У яких словосполученнях прикметники вжито в прямому значенні, а в яких — у переносному?
— Для чого потрібні антоніми? (Це протилежні за значенням слова, які порівнюють та допомагають зрозуміти зміст.)
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах. Вправа 157 (с. 82-83)
Учні читають подані словосполучення.
— З яких частин мови вони складаються? (З іменників)
— Замініть за зразком подані словосполучення сполученнями прикметників з іменниками. Деякі словосполучення записані на картках. Це ваші підказки. У кожного їх різна кількість. Попрацюйте спочатку в парах, а потім самостійно запишіть.
(Листя клена — кленове листя. Полиця для книжок — книжкова полиця. Вітер з півдня — південний вітер. Допомога товариша — товаришева допомога. Портфель зі шкіри — шкіряний портфель. Хвіст лиса — лисячий хвіст. Щебетання пташок — пташине щебетання. Робота в класі — класна робота. Потік води —водяний потік. Грива коня — кінська грива...)
2. Гра «Скажи без затримки»
Учитель називає прикметник, а учні добирають антонім до названого прикметника.
— Запишіть у зошит ті антонімічні пари, що запам’ятали.
Слабкий (сильний), гігантський (крихітний), кривий (прямий), обмежений (неозорий), голодний (ситий), високий (низький), солодкий (гіркий), довгий (короткий).
3. Побудова речень. Вправа 158 (с. 83)
— Прочитайте подані словосполучення. Побудуйте з ними речення.
— Який висновок про значення прикметника гострий можна зробити?
— Які з цих словосполучень ужиті у прямому, а які — у переносному значенні?
4. Спостереження за прямим та переносним значенням прикметників
— Прочитайте словосполучення.
2 варіант кам’яне серце — ... золоте колосся — ... свіжа газета — ... сивий туман — ...
1 варіант гарячий привіт — глибока ніч — ... світла думка — ... залізна воля —
— До прикметників, ужитих у переносному значенні, доберіть прикметники з прямим значенням.
5. Вибірковий диктант
— Виберіть і запишітьсиноніми до слова малий.
Веселий, зелений, крихітний, черговий, високий, дрібний, холодний, шкільний, мізерний, невеликий.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку роль відіграють прикметники в мовленні? (Роблять мовлення багатшим, досконалішим, допомагають точніше висловити думку.)
— Коли текст, у якому вжиті прикметники, можна вважати досконалим?
— Які прикметники часто вживаються у прислів’ях? Чому?
— Які вміння отримали?
— Де можна застосувати нові знання? (Усне, писемне мовлення)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 159, с. 83.
Категорія: Українська мова | Додав: Жасмин | Теги: 4 клас, мова, прикметники
Переглядів: 428 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 1.0/3
Всього коментарів: 0
avatar
МІНІ-ПРОФІЛЬ
Привет:Гость

ПОШУК ПО САЙТУ
КАЛЕНДАР
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
МІНІ-ЧАТ
ПОГОДА
МЕТОДИЧНИЙ ПОРТАЛ

«Методичний портал»

ВСЕ ДЛЯ ШКОЛИ
САЙТ В КАТАЛОГАХ
Освітній портал Банк Интернет-портфолио учителей Методсовет Каталог образовательных сайтов Учительский портал Продленка SafeWeber.ru Каталог - Сайти шкіл та освітніх закладів GlavBoard.ru Безкоштовний каталог сайтів Каталог сайтов каталог сайтів [Довідник] для вчителів Перша сходинка школяра Белый каталог сайтов Каталог webplus.info Интернет-сообщество педагогов Я - Учитель!
ПІДТРИМКА САЙТУ
Этот сайт защищен «Site Guard»
АКТИВНІСТЬ

квіточка
Добавил файлов: 365
Количество постов: 284


NeseniukOlga
Добавил файлов: 103
Количество постов: 0


OlgaVasboxlbox77
Добавил файлов: 98
Количество постов: 0


ANATOL
Добавил файлов: 69
Количество постов: 0


AnnaZ
Добавил файлов: 46
Количество постов: 0


planeta
Добавил файлов: 29
Количество постов: 0


lorochka
Добавил файлов: 28
Количество постов: 5


Лидия
Добавил файлов: 25
Количество постов: 3

Сайт Квітки Світлани Сергіївни © 2024