Секеріна Т.Р., вчитель початкових класів вищої категорії,
старший вчитель НВК „ЗОШ І ступеня-гімназія ім. В.Т. Сенатора”
Смілянської міської ради Черкаської області
УРОК НАВЧАННЯ ГРАМОТИ, 1 клас
ТЕМА: ЗВУК [ШЧ], ПОЗНАЧЕННЯ ЙОГО БУКВОЮ “Щ”. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ “НАША БАТЬКІВЩИНА”
Мета: Закріпити знання про букву “ща”, її звукове значення;
вдосконалювати вміння звуко - буквеного аналізу слів;
формувати уміння правильного, свідомого, виразного
читання зв’язного тексту; ознайомити учнів із
тлумаченням незнайомих слів; розвивати зв’язне
мовлення; виховувати любов до своєї Батьківщини –
України.
Обладнання: слайди “Моя Батьківщина”, мапа “Україна”,
ілюстрації краєвидів України, фішки для звукових
моделей, грамзапис пісні “Моя Україна”, малюнки
дітей, наклейки квітів, “Буквар”; “Словник української
мови в малюнках”.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Перший клас,
Перший клас,
Скільки грамотних у вас?
Наші хлопчики й дівчатка
Вже навчилися читати.
Сьогодні ми продовжуємо працювати над звуковим значенням букви “ща”.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Щоб краще читати проведемо гімнастику для очей.
1. Вправи
- “Маятник”
- “Стовпчик”
- “Рух по квадрату”
- Написати очима літеру “О”, “З”.
2. Вправи
“Слухняний ротик”:
а). скоромовки
б). чистомовки
Ає – ає… - вже весною повіває.
Ни – ни – ни – чекаємо весни… .
Ар - … … - читаємо букв… .
Сі - … … - читаємо всі.
Ще - … … - щедро дякуємо.
Ща - … … - щастя жити в Україні, на Батьківщині.
в). читання складів
ща що щу щи щі ще
ща – щу – щі ащ – ущ – ощ ящ – ющ – нищ
г). робота над звуками [шч], буквою “ща”.
“Моя Батьківщино, я щиро тебе люблю і тому щасливий”.
1). буква “ща” позначає букви [шч].
2). місце букви “ща” в алфавіті.
ІІІ. Робота над новим матеріалом.
1.Парна робота
Завдання: а). Прочитати у “Словнику української мови в малюнках” тлумачення слова “Батьківщина”.
б). Викласти звукову модель слова “Україна”, а на дошці “Батьківщина”.
2. Вірш М.Сингаївського “Київ”.
- Слайди “Моя Батьківщина”.
3. Мапа України. “Довідкове бюро”. Повідомлення екскурсоводів про історію Київської Русі і сучасної України.
4. Словникова робота (на дощці).
а). Батьківщина
Вітчизна
Прадід (батько ваших дідуся або бабусі)
Льон – трав’яниста технічна рослина, з ниток якої
шиють білизну, одяг.
Безкраї – безмежні, дуже широкі (поля, лани).
Шахта – підземні споруди, де добувають вугілля.
б). читання слів в колонках
дід рідна мова Карпати
батьки материнська пісня Донбас
Батьківщина безкраї лани Дніпро – Славутич
Україна квітучі поля Чорне море
вишневі сади
5. Фізхвилинка (діти виконують рухи).
Всі піднесли руки – раз!
На носках стоїть весь клас.
Два – присіли, знову встали
Головою похитали.
Нахил вправо, нахил вліво
І за парти тихо сіли.
6. Робота за підручником над текстом “Наша Батьківщина”.
1). Читання тексту вчителем
Завдання: уважно слідкувати, звернути увагу на інтонацію і виразність при читанні розповідних речень, запам’ятайте чим багата наша країна.
- Як називається наша Батьківщина?
2). Напівголосне читання тексту учнями
- Що говориться в тексті про мову? Материнську пісню?
3). Вибіркове читання.
- Знайти і прочитати речення, в якому йдеться мова про нашу землю, про гори, про Дніпро – Славутич.
4). Прислів’я (в підручнику на дощці).
ІV. Розвиток мовлення.
Вправа “Асоціативний кущ”
БАТЬКІВЩИНА, ВІТЧИЗНА, УКРАЇНА:
щедра, рідна, співуча, любима, багата, мила, зелена, квітуча, батьківська, сонячна
V. Підсумок. Очікування.
1. Вірш М.Литвина “Моя Україна”.
- Що ми повинні зробити, щоб наша Україна була красивою, багатою?
2. Прикрасимо нашу Батьківщину (діти прикріплюють квіти на мапу України)
Виконання пісні “Моя Україна”.
|